Psychiatra jest lekarzem, który diagnozuje i leczy zaburzenia nastroju, np. depresję i lęki, chorobę afektywną dwubiegunową oraz inne zaburzenia i choroby psychiczne, w tym zaburzenia wieku podeszłego.
Psychiatra leczy także bezsenność i inne zaburzenia snu. Lekarz psychiatra może tez pomóc w obniżeniu napięcia i niepokoju wynikającego z długotrwałego stresu. Kiedy męczy nas długotrwały smutek, brak chęci do życia, mało jemy, źle śpimy lub boimy się wyjść z domu, słowem: kiedy nasze samopoczucie psychiczne jest tak złe, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej psychiatrii i pilnie zarejestrować się do lekarza. Pierwszy raz u psychiatry to pierwszy krok na drodze powrotu do zdrowia psychicznego. Dobry lekarz psychiatra jest uważny i życzliwy, z troską wysłuchuje wszystkiego, z czym Pacjent przyszedł do gabinetu lekarskiego. Lekarz pyta o dokuczające dolegliwości psychiczne i somatyczne. Chce wiedzieć, jak pacjent funkcjonuje społecznie: czy ma rodzinę, czy może mieszka samotnie, czy pracuje bądź uczy się. Lekarze psychiatrzy w INZPiRO dbają o to by pierwszy raz u psychiatry pacjent czuł się bezpiecznie i komfortowo, bez względu na to, czy jest to konsultacja stacjonarna w naszej poradni zdrowia psychicznego przy ul. Siennej 72 w Warszawie, czy konsultacja psychiatryczna on-line w trybie teleporady.
Spis treści
- Pierwsza wizyta u psychiatry
- Ile trwa pierwsza konsultacja psychiatryczna?
- Czego mogę się spodziewać po pierwszej wizycie u psychiatry?
- Czego nie mówić u psychiatry?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
- Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?
- Czy po pierwszej wizycie u psychiatry dostaje się leki?
- Jakie pytania zadaje psychiatra?
- Jak powiedzieć psychiatrze o depresji?
Pierwsza wizyta u psychiatry w Warszawie
Pierwsza konsultacja lekarska może odbyć się w gabinecie psychiatry w Warszawie, poradnia INZPIRO znajduje się w centrum miasta, nieopodal Pałacu Kultury i Dworca Centralnego albo w wirtualnym gabinecie INZPiRO. Konsultacja stacjonarna i konsultacja on-line przebiegają w zasadzie podobnie. Lekarz psychiatra zbiera wywiad lekarski, stawia diagnozę i wyjaśnia ją Pacjentowi, proponuje leczenie, jeśli są takie wskazania, wystawia e-receptę oraz e-zwolnienie, odpowiada na wszystkie pytania Pacjenta, następnie zaprasza na wizytę kontrolną.
Ile trwa pierwsza konsultacja psychiatryczna?
W zależności od poradni zdrowia psychicznego, czas trwania pierwszej konsultacji psychiatrycznej jest różny. Kiedy Pacjent zgłasza się do lekarza psychiatry po raz pierwszy w życiu, lekarz nie może się spieszyć. Musi szczegółowo dowiedzieć się, co skłoniło Pacjenta do wizyty w gabinecie lekarskim bądź konsultacji on-line. Na co Pacjent się skarży? Czy tylko na dolegliwości natury psychicznej, czy może boli go również ciało. Co boli? Gdzie boli? Jak boli? Jak często? Wszystkie te informacje służą postawieniu właściwej diagnozy. Pierwsza konsultacja psychiatryczna wymaga czasu, dlatego w INZPiRO, zarówno kiedy Pacjent zgłasza się do naszej poradni zdrowia psychicznego w Warszawie osobiście, jak i trybie konsultacji psychiatrycznej on-line, pierwsza wizyta trwa około 60 minut. Zobacz cennik. Umów się: https://psychiatrzy.pl/kontakt/
Czego mogę się spodziewać po pierwszej wizycie u psychiatry?
W czasie pierwszej wizyty u psychiatry, po wywiadzie lekarskim i postawieniu diagnozy medycznej, lekarz omawia z Pacjentem proponowane leczenie, odpowiada na pytania Pacjenta, wyjaśnia wątpliwości. Zwykle przepisuje leki. Pacjent otrzymuje SMS z czterocyfrowym kodem do e-recepty, którą powinien zrealizować w aptece. Lekarz psychiatra powie Pacjentowi wizytę kontrolną, po jakim czasie powinien zgłosić się na wizytę kontrolną. Lekarze psychiatrzy konsultujący w INZPiRO proszą swoich Pacjentów, by w razie pytań pojawiających się po zakończeniu wizyty, zgłosić się w tej sprawie telefonicznie do recepcji INZPiRO, a lekarz oddzwoni do Pacjenta w pierwszej możliwej chwili. W czasie pierwszej wizyty u psychiatry, Pacjent może usłyszeć, że – zdaniem lekarza – wskazana jest psychoterapia. Lekarz może wskazać konkretnego psychoterapeutę pracującego w Poradni INZPiRO (www.psychoterpaeuci.pl) , którego kompetencje odpowiadają postawionej przed chwilą diagnozie medycznej. Po pierwszej wizycie u psychiatry w INZPiRO należy się spodziewać poprawy samopoczucia. Kiedy ona nastąpi? To pytanie, które można i trzeba zadać lekarzowi psychiatrze w trakcie pierwszej wizyty.
Czego nie mówić u psychiatry?
Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. W relacji pacjent – lekarz, zwłaszcza lekarz psychiatra konieczne jest zaufanie. Zaufanie do lekarza służy właściwemu rozpoznaniu (diagnozie) oraz skutecznemu leczeniu. U psychiatry powinno się opowiedzieć o swoim stanie zdrowia, zwłaszcza zdrowia psychicznego, choć lekarz z pewnością zapyta także o dolegliwości fizyczne. To prawda, że psychiatra zadaje bardzo osobiste pytania, ale odpowiedzi na nie służą Pacjentowi, bo dzięki nim psychiatra może właściwie rozpoznać problem i mu zaradzić. Dlatego z psychiatrą powinni się rozmawiać szczerze. Dobry lekarz jest zawsze wyrozumiały i nic go nie dziwi. Lekarz, w trakcie konsultacji, stwarza przyjazną i życzliwą atmosferę. Wszystko, co powiemy lekarzowi w trakcie wizyty, zarówno tej stacjonarnej, w poradni INZPiRO, jak i tej przez kamerę (teleporada), jest objęte tajemnicą lekarską.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
W trakcie pierwszej wizyty u psychiatry, zarówno tej w gabinecie lekarskim, jak i tej w trybie teleporady, lekarz pyta Pacjenta, co go skłoniło do odbycia konsultacji psychiatrycznej. Na jakie dolegliwości skarży się Pacjent? Czy tylko na te natury psychicznej, czy może też natury fizycznej? Lekarz poprosi o ich opisanie własnymi słowami: jakie to są objawy, jak długo trwają, jak często występują, o jakiej porze dnia, jakie jest ich nasilenie. Psychiatra zwykle pyta Pacjenta o jego sytuację życiową, rodzinną i towarzyską. Po wnikliwym wywiadzie lekarskim, lekarz stawia diagnozę i mówi o niej Pacjentowi. Odpowiada na pytania Pacjenta, wyjaśnia wątpliwości i proponuje leczenie w postaci farmakoterapii, to znaczy przepisuje e-receptę. Lekarz mówi Pacjentowi, jak dawkować leki. W razie wskazań, psychiatra może wypisać zwolnienie lekarskie, które wysyła bezpośrednio do ZUS. Na zakończenie psychiatra zaprasza Pacjenta na wizytę kontrolną, na przykład za cztery tygodnie.
Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?
Pierwsza wizyta u psychiatry, według standardów INZPiRO, trwa jedną godzinę. Bez względu na to, czy konsultacja odbywa się w naszej poradni przy ul. Siennej 72 w Warszawie, czy też online w trybie teleporady. Dobry lekarz psychiatra ma czas dla Pacjenta, nie spieszy się, buduje atmosferę zaufania, komfortu i i bezpieczeństwa, zadaje wnikliwe pytania, cierpliwie słucha odpowiedzi, dopytuje. To oczywiście wymaga czasu. Wszystkie informacje, jakie psychiatra otrzymuje od Pacjenta służą nazwaniu problemów, z jakimi Pacjent zgłasza się na konsultację. Po postawieniu diagnozy medycznej, lekarz omawia z Pacjentem proponowane leczenie. Wyjaśnia, na czym to leczenie polega i kiedy można się spodziewać poprawy stanu zdrowia. W trakcie konsultacji lekarz tworzy dokumentacje medyczną – to również wymaga czasu. Dlatego w INZPiRO pierwsza wizyta u psychiatry trwa 60 minut.
Czy po pierwszej wizycie u psychiatry dostaje się leki?
W trakcie pierwszej wizyty u psychiatry, lekarz stawia diagnozę, a następnie proponuje leczenie. Narzędziem pracy lekarza psychiatry jest farmakoterapia, czyli stosowanie leków. Tak, zwykle w trakcie pierwszej konsultacji, i tej w poradni INZPiRO przy ul. Siennej 72 w Warszawie, i tej prowadzonej przez internet (teleporada), lekarz przepisuje pacjentowi leki i wyjaśnia jak je Pacjent powinien dawkować. Pacjent otrzymuje kod czterocyfrowy kod do e-recepty. Receptę można zrealizować w najbliższej aptece, podając kod i swój pesel. Jakie leki przepisuje psychiatra? To zależy od diagnozy lekarskiej. Czy leki od psychiatry uzależniają? Wiele wokół tej sprawy jest mitów, bo wiele leków stosowanych w psychiatrii to nie są leki uzależniające. To pytanie, jeśli nas nurtuje, należy zadać lekarzowi w trakcie konsultacji.
Jakie pytania zadaje psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem medycyny, który dba o zdrowie psychiczne swoich Pacjentów. Na pierwszej konsultacji lekarskiej, psychiatra pyta, co skłoniło Pacjenta do zapisania się do psychiatry: co dolega Pacjentowi, jakie przykre objawy psychiczne Pacjent u siebie obserwuje, ale też cielesne. Psychiatra pyta o apetyt, o sen, o sytuację życiową Pacjenta: gdzie się uczy lub gdzie pracuje, jakie ma związki i relacje z innymi ludźmi, jak wyglądają obecnie jego kontakty towarzyskie. Psychiatra musi zapytać o ewentualne nałogi, a także o to, czy Pacjent miewa myśli samobójcze. Na pytania lekarza psychiatry należy odpowiadać szczerze. Tylko szczera rozmowa pomoże lekarzowi postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie dla Pacjenta leczenie. Rzetelny i życzliwy lekarz psychiatra stwarza podczas konsultacji atmosferę zaufania i bezpieczeństwa. Nie ma co się obawiać pytań, jakie zadaje psychiatra. Zaufaj lekarzowi INZPiRO. W INZPiRO wiemy, jak leczyć.
Jak powiedzieć psychiatrze o depresji?
W trakcie pierwszej konsultacji diagnostycznej lekarz pyta, z jakiego powodu Pacjent zdecydował się przyjść do psychiatry. To dobry moment, by powiedzieć lekarzowi o swoich objawach, które naszym zdaniem są objawami depresji: smutek, płaczliwość, ciągłe zmęczenie, bark apetytu, zły sen, złe samopoczucie rano, lęk przed kolejnym dniem – to tylko przykładowe objawy depresji. Dobry lekarz psychiatra jest wnikliwy, dopytuje, prosi opisanie tego czy innego objawu szerzej, własnymi słowami. Lekarz dba o dobrą atmosferę w trakcie wizyty, zarówno tej stacjonarnej, w Poradni INZPiRO przy ul. Siennej 72 w Warszawie, jak i tej prowadzonej przez internet na zasadzie teleporady. Lekarzowi zależy, by Pacjent czuł się w trakcie badania komfortowo i bezpiecznie, bo zaufanie Pacjenta do lekarza jest kluczem do postawienia właściwej diagnozy. Z kolei właściwe rozpocznie to klucz do właściwego leczenia. Nie ma co się zastanawiać, jak powiedzieć psychiatrze o depresji. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: jak się Pani czuje, jak się Pan czuje?