Asperger – na czym polega to zaburzenie?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci, diagnozowane są coraz częściej. Powodem tego jest większa świadomość społeczeństwa, ale także poszerzona wiedza na temat autyzmu i nowe kryteria diagnozowania.
Asperger należy do grona nie tak dawno odkrytych zaburzeń, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, mimo iż nie są upośledzeniem. Dorośli z zespołem Aspergera mają w pełni rozwinięte procesy poznawcze i mowę, jednak rozwój motoryczny i społeczny nie przebiega prawidłowo. Z tego względu ich słabością często okazuje się prowadzenie rozmów z innymi ludźmi i utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Cechą charakterystyczną jest z kolei zamiłowanie do stałości i niezmienności. Codzienne wykonywanie rutynowych czynności wiąże się z umiejętnością planowania. Problem pojawia się wtedy, gdy jakieś niespodziewane zdarzenie przerwie rytuały. W takich sytuacjach u osób z zespołem Aspergera występuje silny niepokój i lęk. Istotnym znakiem rozpoznawczym jest także intensywne, czasem wręcz obsesyjne, zainteresowanie konkretną dziedziną. Niektórzy wykazują również wrażliwość na określone dźwięki lub trudności z koordynacją ruchową.
Zespół Aspergera u dorosłych – leczenie
Zespół Aspergera u dorosłych bez wątpienia wpływa na jakość życia, dlatego warto odwiedzić poradnię psychiatryczną. Pomoże to zminimalizować nieprzyjemne syndromy tego zaburzenia. Chociaż współczesna medycyna nie pozwala na opracowanie uniwersalnej metody radzenia sobie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu u dorosłych, są sposoby, by złagodzić symptomy współwystępujące, takie jak depresja, stany lękowe czy nadpobudliwość. Psychiatra może zalecić terapię oraz przyjmowanie leków. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pomaga w ograniczeniu problemów z zachowaniem, a odpowiednie farmaceutyki zwiększają efektywność leczenia.
Kliknij tutaj, aby umówić się z psychiatrą na konsultację on-line.
Chociaż nie ma leku, który wspomaga rozwój motoryczny i społeczny, leczenie psychiatryczne skutecznie pozwala radzić sobie z zespołem Aspergera u dorosłych. Tacy ludzie prowadzą normalny tryb życia, mają rodzinę, przyjaciół i są spełnieni zawodowo. Wystarczy wsparcie dobrego psychiatry, by nauczyć się żyć z Aspergerem.