Kiedy do lekarza psychiatry?
Konsultacja psychiatryczna jest zalecana, kiedy mamy wątpliwości co do stanu psychicznego – swojego lub bliskich nam osób. Wizytę u lekarza psychiatry zalecamy wtedy, gdy zauważyliśmy u siebie lub kogoś z najbliższych wyraźną, i trudną do wytłumaczenia zmianę stanu psychicznego lub zachowania.
Konsultacja lekarza psychiatry jest zalecana, gdy mamy wątpliwości co do stanu psychicznego – swojego lub bliskich nam osób. Wizytę u lekarza psychiatry zalecamy wtedy, gdy zauważyliśmy u siebie lub kogoś z najbliższych wyraźną, i trudną do wytłumaczenia zmianę stanu psychicznego lub zachowania. Na przykład:
- – przedłużający się obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, płaczliwość;
- – utrata lub zmiana zainteresowań;
- – dziwaczne zainteresowania lub upodobania;
- – utrzymujący się dłużej stan pobudzenia;
- – problemy ze snem;
- – utrzymujący się dłużej lęk lub niepokój;
- – nieufność do otoczenia, podejrzliwość;
- – utrzymujący się dłużej stan zamyślenia, tzw. nieobecność;
- – problemy z wywiązywaniem się z codziennych obowiązków.
Do lekarza psychiatry pacjent zgłasza się samodzielnie lub z osobą, która mu towarzyszy. Bywa, że zamiast osoby bliskiej, u której podejrzewane jest zaburzenie psychiczne, na pierwszą wizytę zgłasza się ktoś z rodziny bez udziału chorego, w celu omówienia trudnej sytuacji z lekarzem. Dopiero w drugiej kolejności dochodzi do spotkania lekarza z pacjentem, u którego bliscy podejrzewają chorobę. W INZPiRO staramy się wyjść naprzeciw potrzebom naszych Pacjentek i Pacjentów oraz ich bliskich. Staramy się możliwie jak najszybciej ocenić sytuację i, jeśli takie są wskazania medyczne, wdrożyć właściwą i skuteczną procedurę leczenia.